Kot smo omenili že v našem prvem blogu o čebelicah, si lahko pri nas ogledate kar nekaj muzejev s to tematiko. Najdemo jih po vsej Sloveniji, vsebujejo pa bogate zbirke iz naše bližnje zgodovine.
V nadaljevanju vam bomo na kratko predstavili, kje jih lahko obiščete in kaj obsegajo.
Če vas pot zanese k nam, se ne pozabite ustaviti tudi v enem izmed njih in se obogatiti za še eno izkušnjo!
Pri njih si boste lahko ogledali osmero koten čebelnjak, ki izvira iz konca 19. stoletja in je edini primer takšnega čebelnjaka v naravi. V njem ne boste našli čebel, kot nekoč, ampak zbirko čebelarskega orodja iz preteklosti, ki so ga darovali starejši čebelarski mojstri iz okolice.
V baročni graščini v Radovljici nam med drugim predstavljajo tudi različna čebelja prebivališča, čebelarsko orodje in panjske končnice. Imajo pa tudi – presenečenje! – biološko sobo, kjer si poleti lahko ogledate kranjsko sivko v živo.
Vsi, ki ste prebrali naš prvi blog o čebelicah, že veste kdo je Anton Janša. Tisti, ki tega še ne veste lahko preverite tukaj.
Čebelnjak Antona Janše
Tukaj na istem mestu stoji rekonstrukcija njegovega prvotnega čebelnjaka.V njem si lahko ogledate tudi Janšev izum – nakladalne panje ali kranjiče, ki se zaključujejo s poslikanimi panjskimi končnicami.
Tipično slovenski čebelnjak z ročno poslikanimi panjskimi končnicami. Pri njih je predstavljena čebelarska oprema in opazovalni panj, kjer si lahko na varen način ogledate njegovo notranjost. Izvajajo tudi aromaterapijo.
V tem čebelarskem centru ima sedež Čebelarska zveza Slovenije. Pri njih lahko spoznavate zgodovino čebelarstva in obiščete njihovo zeliščno čebelarsko učno pot. Na voljo imajo vodene oglede v različnih jezikih, ki lahko vključujejo tudi degustacije medu.
Tudi na našem koncu ga imamo. Čebelarski muzej na prostem namreč. Do njega pridete po čebelarski učni poti, ki se začne v Radvanju, nadaljuje preko Ruš, kjer poteka degustacija medu, do muzeja v Lovrencu na Pohorju.
Idealen in predvsem zelo okusen enodneven izlet. Če želite še kak podoben namig, lepo vabljeni v hotel Bau Maribor. Morda se boste prav po tej poti odpravili s kolesom ali starodobnikom!
Več informacij na info@hotel-bau.si ali na telefonski številki 02/ 421 63 10.
Vaše mnenje je za nas pomembno, saj nam pomaga, da postanemo še boljši. Prosimo vas, da z nami delite svoje vtise in po najboljših močeh se bomo potrudili, da še izboljšamo kakovost vašega bivanja v našem hotelu.